Otrzymałem wyrok nakazowy – co dalej robić?
Adwokat Remigiusz Gołębiowski
kom: 601 935 001
Jedną z podstawowych kwestii w postępowaniu karnym to postępowanie nakazowe, które umożliwia wydanie wyroku nakazowego. Jest on wydawany bardzo często podczas posiedzenia niejawnego bez udziału stron postępowania oraz bez przeprowadzania postępowania dowodowego.
Wyrok nakazowy – co to jest?
Tak jak wspomnieliśmy powyżej wyrok nakazowy wydawany jest na posiedzeniu bez udziału stron i nie poprzedza go rozprawa. Przy jego wydawaniu sąd opiera się tylko i wyłącznie na dowodach zgromadzonych w postępowaniu przygotowawczym, nie podejmując samemu żadnej inicjatywy. Celem wydawania wyroków nakazowych jest odciążenie sądów i uniknięcie prowadzenia procesów w błahych sprawach.
Wyrok nakazowy, a karalnośc
Karalność w postępowaniu karalnym oznacza, że osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Karalność jest określana przez przepisy prawa karnego i zależy od rodzaju czynu oraz jego okoliczności. W postępowaniu karalnym, jeśli podejrzany zostanie uznany za winnego, może mu zostać wymierzona kara, takie jak grzywna, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności. Wyrok nakazowy, który jest jednym z trybów postępowania karalnego, może być wydany tylko w przypadku przestępstw mniej poważnych, a orzeczona kara może obejmować jedynie grzywnę lub ograniczenie wolności. Karalność w postępowaniu karalnym ulega przedawnieniu w określonym czasie, który zależy od rodzaju czynu i jego okoliczności
Otrzymałem wyrok nakazowy i co dalej? Co zrobić z takim wyrokiem?
Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać to od wyroku nakazowego należy w terminie 7 dni złożyć sprzeciw. Jego konstrukcja polega wyłącznie na napisaniu, że osoba skazana nie zgadza się z wydanym wyrokiem. Sprzeciw musi zawierać
- dzień, którym wyrok został wydany,
- sygnaturę.
Wyrok nakazowy – wniesienie sprzeciwu
Jeśli osoba, która otrzymała wyrok nakazowy złożyła skutecznie sprzeciw, to wyrok całkowicie traci moc i uznaje go za niebyły. Sam sprzeciw trzeba wysłać na adres sądu, który wydał wyrok. Następnie trzeba poczekać na termin rozprawy, która to rozprawa będzie wykonana w zwyczajnym trybie.

Słowa kluczowe: