Otrzymałem wyrok nakazowy – co dalej robić?

Adwokat Remigiusz Gołębiowski

Podkreślenie Adwokata

kom: 601 935 001

PL UK DE IT FR ES NO NL JP JP

Jedną z podstawowych kwestii w postępowaniu karnym to postępowanie nakazowe, które umożliwia wydanie wyroku nakazowego. Jest on wydawany bardzo często podczas posiedzenia niejawnego bez udziału stron postępowania oraz bez przeprowadzania postępowania dowodowego.

Wyrok nakazowy – co to jest?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej wyrok nakazowy wydawany jest na posiedzeniu bez udziału stron i nie poprzedza go rozprawa. Przy jego wydawaniu sąd opiera się tylko i wyłącznie na dowodach zgromadzonych w postępowaniu przygotowawczym, nie podejmując samemu żadnej inicjatywy. Celem wydawania wyroków nakazowych jest odciążenie sądów i uniknięcie prowadzenia procesów w błahych sprawach.

Otrzymałem wyrok nakazowy – co mam z nim zrobić?

Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać to od wyroku nakazowego należy w terminie 7 dni złożyć sprzeciw. Jego konstrukcja polega wyłącznie na napisaniu, że osoba skazana nie zgadza się z wydanym wyrokiem. Sprzeciw musi zawierać

Wyrok nakazowy – wniesienie sprzeciwu

Jeśli osoba, która otrzymała wyrok nakazowy złożyła skutecznie sprzeciw, to wyrok całkowicie traci moc i uznaje go za niebyły. Sam sprzeciw trzeba wysłać na adres sądu, który wydał wyrok. Następnie trzeba poczekać na termin rozprawy, która to rozprawa będzie wykonana w zwyczajnym trybie.

Otrzymałem wyrok nakazowy – co dalej robić?

Słowa kluczowe:

Zobacz inne usługi z kategorii > Porady - poczytaj
Otrzymałem wyrok nakazowy – co dalej robić? Jak odpowiadać na pytania na rozprawie rozwodowej Skuteczny drogi prawnik – jak wybrać najlepszego specjalistę?